Stipresni plaukai


“Stipresni plaukai” – tai nauji autoriniai mano mokymai, skirti kaip įmanoma greičiau užkirsti kelią didesniam plaukų praradimui, tuo pat metu siekiant geriau suprasti galimas plaukų slinkimo, silpnėjimo ir retėjimo priežastis. O tada – efektyviausiomis (bet tikrai nebūtinai estetikos klinikų siūlomomis brangiausiomis) priemonėmis skatinti plaukų ataugimą bei stiprėjimą.

Šiame kurse apžvelgiu begalės metų savo asmeninius atradimus, mano pačios plaukams slenkant ir silpstant dėl labai skirtingų fizinių ir psichologinių priežasčių. Aptariu didžiausius nuostolius gelbėjant plaukus (ne tik pinigų, bet ir laiko), ir, svarbiausia, pačius vertingiausius atradimus, padedant atkurti plaukų grožį. Jei ši informacija aktuali, kviečiu registruotis į naujausią kurso grupę jau dabar, o pradedame jau balandžio 4 d.

Ką reiškia prarasti plaukus

Būdama maža, turėjau gražius, sveikus, stiprius plaukus, ir buvau nuolat dėl jų giriama. Tačiau ką reiškia kuokštais prarasti plaukus, per 40 savo gyvenimo metų patyriau jau trissyk.

Pirmąsyk – paauglystėje, būdama 15-16 metų, kai dėl anoreksijos ir jos nulemto labai stipraus organizmo išsekimo netekau apie 30-40% plaukų. Tiesa, po anoreksijos plaukams atsistatyti padėjo natūralios kaukės ir pats organizmo gebėjimas atsikurti, daugiau pagalbos plaukams tąsyk neprireikė.

Antrąsyk labai stiprų plaukų slinkimą patyriau sulaukusi 33-34-erių, kai mano kasos akyse retėjo dėl organizmo resursų išsekimo ir (be abejo, nuolatinio streso) stipriai išbalansuotos endokrininės sistemos. Laikoma, kad plaukai slenka, jei per dieną iškrenta iki 200 plaukų. Man tuo metu 300 plaukų iškrisdavo vos per kelias minutes, tiesiog ramiai pasišukavus galvą šepečiu. (Taip, aš skaičiavau tuos iškritusius plaukus – nepatingėjau.)

Kaip paaiškėjo vėliau, plaukų slinkimą tąsyk lėmė labai konkrečių medžiagų trūkumas ir sutrikusi skydliaukės bei kitų hormoninių liaukų veikla. Susitvarkiau ir su tuo. Tada atkurti plaukų vešlumą ir apimtį man padėjo nereceptinės priemonės, kurias lengvai galėjau rasti vaistinėse, tačiau procesas jau užtruko. Vis tik artėdama prie 38-erių, 2021-ųjų pabaigoje, aš ir vėl turėjau gražius, ilgus, lengvai ir labai greitai augančius plaukus. Jie siekė 84 centimetrus.

Patį baisiausią plaukų praradimą patyriau dar maždaug po metų. Antroje 2022-ųjų pusėje mano plaukai ėmė šiurti akyse. Tuo metu išgyvenau didžiulį stresą, ir – lyg jo būtų maža – lemiamu smūgiu (kaip ir daugeliui mano likimo draugų) tapo kovidas. Po kovido plaukai ėmė kristi tokiais kiekiais, kokiais neslinko niekada gyvenime. Vietomis ėmė šviestis plinkanti galva.

Kažkam tai nuskambės kaip tuštybė, tačiau plaukai buvo svarbi mano savasties dalis, todėl prarasti juos tokiais kiekiais ir tokiais tempais kėlė nenusakomą neviltį. Ilgi, sveiki plaukai buvo mano puošmena nuo vaikystės, jie buvo spėję tapti ir mano – kaip literatūrinio FB personažo – dalimi. Skaitytojai dažnai vadindavo mane “ilgaplauke laume” ar “ilgaplauke pievų būtybe”. Būtent todėl prarasti plaukus buvo daugiau nei estetinė problema. Man tai buvo lyg prarasti dalį savęs.

Kai atrodo, kad plaukus prarandi suvisam

Neviltį varė ne tik po kovido krentančių plaukų kiekiai. Pesimistiški buvo ir estetinės medicinos specialistai, per kuriuos tuo metu desperatiškai bėgau. Vienas jų, apžiūrėjęs mano plaukus, spontaniškai paklausė, gal taip baisiai organizmo resursus išsekino… gimdymas ir maitinimas? Tuo metu plaukai nuo silpnumo jau tiesiog trupėjo. O kita sesutė, man atėjus į (kaip laikas parodė, labai mažai efekto teturėjusią, bet labai brangią) procedūrą, netyčia tarstelėjo, “po chemoterapijos taip būna” – ir tada išsigandusi pasitaisė, “oi, atsiprašau, po kovido taip būna”.

Kai kurie gydytojai net atsisakė atlikti mano pageidaujamas procedūras. Jie argumentavo tuo, kad, jų nuomone, nei tos, nei jokios kitos procedūros man jau niekaip nebepadės, ir tai tebus pinigų švaistymas. (Pagarba jiems dėl sąžiningumo.)

Plaukams silpstant ir šiūrant tiesiog akyse, įvyko ir vienas geras pokytis mano gyvenime. Retėjantiems plaukams paslėpti, pradėjau nešioti skrybėles ir kitokius drąsius galvos apdangalus. Dėl to sulaukiau begalės komplimentų, tik tuomet dėkodama žmonėms nutylėdavau tikrąją priežastį, kodėl mano spintoje staiga atsirado tokie ryškūs aksesuarai.

Kaip matyti kadruose žemiau, ir kaip man nuolat pabrėždavo gydytojai, mane labai gelbėjo tai, kad – iki kovidinio plaukų netekimo kuokštais – aš turėjau labai daug plaukų. Ir net ženklios dalies jų netekusi, vis dar galėjau tai paslėpti po skrybėle ar kepure:

Iš pesimizmo – į optimizmą: stipresni plaukai – realus tikslas

Gera žinia ta, kad visus aukščiau išvardintus per gyvenimą patirtus “plaukų kataklizmus” man pavyko įveikti – vienus natūraliomis, kitus kosmetinėmis, o trečius jau ir medikamentinėmis priemonėmis. Kad ir kaip neįmanomai tai atrodė tų kelionių pradžioje, paaiškėjo, kad, darant tinkamus žingsnius, tai – realus ir pasiekiamas tikslas.

Ilgiausiai užtruko padėti savo plaukams po kovido ir bendro organizmo išsekimo, nulemto ilgus metus trukusio institucinio naikinimo. Šio plaukų išslinkimo ir drastiško susilpnėjimo pasekmes jaučiau dar kone ištisus metus. Plaukai ne tik išretėjo ir nušiuro – man visiškai liovėsi augti nauji plaukai.

Būtent tuomet teko išbandyti kaip dar niekad daug sprendimų padėti savo plaukams. O drauge – patirti ir estetikos klinikų nesąžiningumą, siūlant pačius brangiausius sprendimus už tūkstančius eurų, ir “pamirštant paminėti”, kad yra daug efektyviau veikiančių sprendimų vos už keliolika €. Suprantu klinikų norą uždirbti, tačiau…

Milijardinė rinka ir meluojančios reklamos

Pasaulinė plaukų priežiūros rinka 2023-aisiais viršijo 83 milijardus JAV dolerių, ir prognozuojama, kad jau 2031-aisiais ji viršys 113 milijardų. Tačiau tarp TOP pardavėjų daugiausia rikiuojasi pigios, nenatūralios kosmetikos gamintojai. Ir bet kuriuo atveju kiekvieno jų tikslas – parduoti dar daugiau. Reklamai šioje srityje kasmet išleidžiami milijardai.

Pati, daugybę metų išdirbusi reklamoje – vien agentūrose praleidau 7 metus, ir dar keleris dirbau freelance režimu – gerai žinojau, kaip masinami ir išdailintais vaizdais hipnotizuojami vartotojai. Dar anuomet, pirmajame XXI amžiaus dešimtmetyje, su kolegomis juokaudavom spėliodami, kokią naują “revoliuciją” plaukų priežiūroje toliau sugalvos rinkodaristai. Keratinas, argininas, šilko baltymai bei maitinantys aliejai jau buvo “išrasti”.

Žinodama, kaip kuriama reklama ir kiek jai išleidžiama, kiek galutinės produkto kainos, sumokamos vartotojo, kartais sudaro vien tik pati produkto reklama, pradėjau vis skeptiškiau žiūrėti į reklamas bei rekomendacijas, ir užduoti vis daugiau klausimų estetikos specialistams bei gydytojams.

Mano skaitytojai žino, kad niekada nepardavinėjau “nuomonės už pinigus”, tad ir šio kurso tikslas tikrai nėra įsiūlyti kažkurio gamintojo produkciją. Priešingai: daugybę metų didžiuojuosi, kad nieko nepardavinėju ir galiu rašyti apie pasiteisinusius sprendimus, dažniausiai net neminėdama konkrečių gamintojų (tarkime, jei man pasirodo efektyvūs liposominiai vitaminai – rašau apie patį liposominių vitaminų veikimo principą, nereklamuodama jokio gamintojo ar pardavėjo).

Kurso “Stipresni plaukai” tikslas – padėti kurso dalyviams atsirinkti, kuris plaukų stiprinimo ir slinkimo stabdymo sprendimas aktualiausias šiuo metu, vengiant perteklinio, o kartais ir visiškai beprasmio išlaidavimo.

Kiek išleidžiame vydamiesi iliuzijas

Beprasmis išlaidavimas renkantis kasdienę plaukų priežiūros kosmetiką gali siekti keliasdešimt ar kelis šimtus eurų per metus. Tačiau kalbant apie estetikos klinikų siūlomus sprendimus, tokios išlaidos jau gali siekti tūkstančius eurų – bevertėms ar labai mažai tegelbstinčioms procedūroms.

Vienas pavyzdžių: man pačiai (ir, tikiu, daugeliui kitų klientų) itin aktyviai estetikos klinikų siūlyta procedūra tariamam plaukų stiprinimui. Mažas niuansas: viena procedūra kainuoja iki kelių šimtų eurų, ir to neužtektų: siūlomas visas dešimties ar net dvidešimties procedūrų kursas. Kai tuo tarpu slinkimo stabdymui daug greičiau, lengviau ir efektyviau pasitarnauja kiekvienam lengvai prieinamas preparatas vos už keliolika eurų. Tik prabangios estetikos klinikos, be jokios abejonės, pamiršta paminėti tokią alternatyvą – nes… nieko iš jos neuždirbtų.

Keliolika eurų vietoje 2000 ar net 4000 eurų, išleistų pasidavus reklamai? Ir tai – tik vienas pavyzdžių, kaip ciniškai gali būti pelnomasi iš desperatiškai plaukus ant galvos norinčio išsaugoti žmogaus.

Kai Gamtos dovanų nebeužtenka

Mano skaitytojai žino: esu natūralių, gamtinių sprendimų šalininkė. Ne kartą rašiau apie natūralias aliejaus kaukes plaukams – tai jau visą dešimtmetį, iki pat dabar, yra vieni ieškomiausių tekstų šioje mano svetainėje. Labai džiaugiuosi, kad begale atvejų tokių – gamtinių – sprendimų ir užtenka. Tačiau yra ir visiškai kitokių situacijų. Todėl šiame kurse, greta natūralių plaukų puoselėjimo priemonių, didelį dėmesį skiriu ir mokslo atradimams, pažangai, tyrimams ir galimybėms, kurias mums XXI amžiuje dovanoja medicina.

Kurse kviečiu ne priešinti Gamtą ir mediciną, o išmintingai išsidėlioti naudojamas priemones ir, reikalui esant, apjungti Gamtą su medicina. O kai reikia gydytojų – visada skatinu kreiptis į gydytojus. Šių mokymų dalyviai jau nuo pirmųjų kurso savaičių skatinami atidžiau pažvelgti į savo organizmo būklę, jei reikia – pasikalbėti su savo šeimos gydytoju, drauge ieškoti galimų plaukų slinkimo priežasčių, pasidaryti kraujo tyrimus, jei to reikia, ir saugiai bandyti geriausius sprendimus, tinkamiausius individualiu atveju.

Vienas svarbus aspektas, dažnai ignoruojamas išskirtinai vien tik į grožį susitelkusių klinikų bei influencerių: tai, ką įprasta laikyti tiesiog plaukų grožiu, iš tiesų yra labai svarbus lakmusas. Nes stipresni plaukai – tai stipresnė sveikata. Todėl atidesnio žvilgsnio į savo plaukus iš tiesų niekaip negalime pavadinti tuštybe.

Kai pastangos duoda trokštamų rezultatų

Net būdama kritikų pripažinta poete ir skaitytojų pripažinta soc. tinklų metraštininke, aš nemoku apsakyti jausmo, kuris aplankė mane studijuojant plaukų liniją veidrodyje tą dieną. Kai pirmąsyk, po daugiau nei metų kovos už plaukų išlikimą, pagaliau pamačiau, kad visa mano galva yra apaugusi tankiu naujų plaukų “kilimėliu”.

Netrukus plaukų “restartą” patvirtino ir gydytojai.

Tuos metus įnirtingų savo paieškų ir tyrinėjimų staiga pamačiau per metaforą: aš ilgus mėnesius, lyg pridėjusi pridėti defibriliatorių, bandžiau užvesti savo plaukus ir vėl priversti plakti plaukų svogūnėlių širdis. Ir man niekaip nesisekė. Ne vienas gydytojas sakė, kad jau viskas. Metas susitaikyti. Metas atsisveikinti su pačia ilgų, gražių, ilgų plaukų idėja. Bet aš nesustojau… ir pagaliau pažadinau savo plaukus iš komos.

Be abejo, manęs dar laukia ilgas kelias atsiauginant prarastus plaukus, tačiau gera žinoti, kad aš jau pakeliui: pradėjo augti nauji plaukai, didėja plaukų tankis, jie pamažėl pradeda augti greičiau, atsikūrinėja plaukų tūris. Kviečiu į šį kelią ir kitus: nusivylusius, praradusius viltį, ir ypač tuos, kurie iki šiol nesiejo bendros savo sveikatos būklės ir plaukų išvaizdos. O užvis labiausiai kviečiu moteris, gyvenančias nuolatiniame strese ir aukojančias ne tik šiandieninę, bet ir savo ateities sveikatą, nekalbant apie grožį. Sužinokite, kodėl verta pasiimti endokrininių laisvadienių ar ištisas endokrinines atostogas! Jos atneš juntamos naudos ne tik Jūsų plaukams.

Aš (jau tikrai atgavusi viltį vėl turėti sveikus ir ilgus plaukus) 2024-ųjų vasarą:

O čia mano plaukai jau 2025-ųjų pavasarį. Dar pusmetis švelnesnio elgesio su savimi, vis imant endokrininius laisvadienius, ir skiriant bent kelias minutes dėmesio savo plaukams per savaitę. Taip, noriu ne kurti iliuzijas apie vienos dienos stebuklus, o sąžiningai įvardinti: plaukų grožio atkūrimui reikalingas laikas. Bet pasakykite, kad nevertėjo. Sulaukusiai 39-erių gydytojai man sakė, kad plaukų praradimas jau nebesustabdomas. Šiandien man 41-eri, ir aš vėl auginu ilgus plaukus. Tai kelionė, kurią tikrai vertėjo keliauti:

Kas laukia kurso “Stipresni plaukai” dalyvių?

Kurse apžvelgiamos patirtys prarandant plaukus dėl skirtingų priežasčių: netinkamos mitybos, radikalių dietų, organizmo išsekimo, išderintos endokrininės sistemos, persirgus kovidu, o taip pat streso bei įtampos.

Dalinamasi gerąja praktika ieškant skirtingų plaukų praradimo priežasčių, stabdant plaukų slinkimą įvairiais būdais bei padedant plaukams ataugti po skirtingų priežasčių nulemtų išslinkimų.

Aptariamos tiek natūralios, gamtinės, tiek kosmetinės, tiek medikamentinės priemonės iš estetinės ir regeneracinės medicinos lauko.

Kursas “Stipresni plaukai” trunka 7 savaites, mokestį už kursą galima rinktis savo nuožiūra, svarbiausia, kad tai įpareigotų pritaikyti kurso medžiagą praktikoje ir atlikti paprastučius, tačiau efektyvius pratimus.

Kurso medžiaga rengta konsultuojantis su medikais.

Vienintelė planuojama grupė startuoja balandžio 4 d.

Kaip ir ilgus metus anksčiau, taip ir toliau dalis “Ilzės dirbtuvių” pelno skiriama beglobių keturkojų rėmimui, taip pat laukinių Gamtos teritorijų saugojimui nuo agresyvios žmogaus veiklos, trapių gamtinių sistemų, laukinių gyvūnų, paukščių ir kitų Gamtos gyventojų gerovei: pradedant inkilų kėlimu ir edukacijomis, baigiant gamtosauginių teritorijų išpirkimu. “Ilzės dirbtuvės” išsaugojimui jau yra įgijusios virš 8 hektarų gamtinių plotų: natūralių pievų, pelkaičių, upelių, miškelių.


Comments are closed.