Nors daugiausia žmonių į mano dirbtuves ateina tik todėl, kad jiems mano kursus rekomenduoja juos jau išbandę (ir tai jau yra tūkstančiai lankytojų), yra pavienių žmonių, kurie neįsivaizduoja, ką darau, o domisi. Pastebiu, – kadangi esu kūrėja ir idėjų vystytoja, daug laiko praleidžianti savo galvoje – kad man pačiai visada aišku, ką darau, ir aš kartais pamirštu detaliau aprašyti tai kitiems. Tad visada dėkoju už gerus klausimus, šįsyk jis skamba taip:
Kuo skiriasi EŽD eksperimentas ir Nuostatų keitimo praktika?
Atsakau labai išsamiai.
Abi nuotolinės programos skiriasi iš principo: tikslais, metodais ir rezultatais. Apie tuos skirtumus parašysiu kiek vėliau. Pirma – kuo programos panašios.
Abu nuotoliniai kursai yra autoriniai (t.y. ne perpirkti, kaip dabar madinga, iš užsienio pagal frančizę, ne nukopijuoti, ne atkartoti, o sukurti mano, ir sukurti būtent mūsų kontekstui ir mūsų mentalitetui).
Abu kursai atsiradę iš mano asmeninės patirties ir grįžtamojo ryšio tūkstančių dalyvių, buvusių mano seminaruose gyvai ir siuntusių detalius laiškus apie pokyčius, vykstančius jų gyvenimuose.
Mano filosofija labai paprasta: dalintis tuo, kas yra patikrinta, kas tikrai veikia ir kas kuria norimą pokytį. Aš pati neturiu laiko pilstymams iš tuščio į kiaurą, ir nemanau, kad mano dirbtuvių lankytojams turėtų bent menkiausios vertės sausos teorijos, kurios nebuvo išbandytos mano pačios ir kitų žmonių, ar „praktiniai patarimai”, kurie jau 600 kartų rašyti kažkur, bet niekieno taip ir neišbandyti. Labai daug tokių „patarimų”, daug sausų teorijų ir daug „copy paste” stiliaus pranešimų, paskaitėlių apstu internete… Tačiau kaip teigia ezoterinės teorijos, tikram pokyčiui mus gali įkvėpti tik tas, kuris jau išgyveno pokytį, apie kurį kalba.
Abi šios programos yra gimusios iš mano pačios išgyventų pokyčių.
Tai, kuo dalinuosi EŽD eksperimente, padėjo man pačiai išbristi iš depresijos, iš destruktyvių santykių užburto rato, iš nesiliaujančių sveikatos problemų. Aš savo kailiu išgyvenau, ką reiškia frazė
„Pakeisk žodį, ir pakeisi gyvenimą”
O į Nuostatų keitimo praktiką (toliau ją vadinsiu NKP) sudėjau tai, kas leido man – po ilgų alinančių metų dirbant dažniausiai neetiškiems darbdaviams ir visą laiką (kad ir kiek uždirbčiau) stingant pinigų – išsivaduoti ne tik iš skolų, bet ir iš būtinybės dirbti apskritai (jei darbą suprantame kaip aštuonias valandas kančios kasdien).
Čia pateikiu, kaip kai kurie dalyviai juokais vadina, stygiaus ir gausos filosofiją, kuri leidžia savarankiškai tikrintis priimamus sprendimus ir atsekti, kaip patys – savo įsitikinimais – kuriame arba stygių, arba gausą savo gyvenimuose. O tai, ką atpažįstame, jau kur kas lengviau keisti.
Taigi, EŽD eksperimentas yra labiau apie mūsų žodžius, apie kasdienę kalbą, komunikaciją, informaciją ir tai, kaip visa tai mus veikia. Tai „informacinė dieta”, skirta apšvarinti savo informacinę erdvę, savo informacijos vartojimo įpročius, drauge – savo žodyną, savo komunikaciją, savo santykius ir, galiausiai, savo mintis bei tikslus.
NKP yra praktika, skirta savo santykio su materija (labiausiai – su darbu, uždarbiu ir asmenine realizacija) įsisąmoninimui, negatyvių vidinių „programų” identifikavimui ir jų keitimui naujomis, palankesnėmis nuostatomis.
Jei pirmoji programa (EŽD eksperimentas) yra labiau „apie gyvenimą” (ir santykius), tai antroji (NKP) – labiau apie darbą, uždarbį, išlaidas, taupymo įpročius, prietarus, ir apie negatyvias nuostatas, lydinčias kiekvieną šių temų.
Aš tradiciškai nerekomenduoju pradėti nuo NKP, nes iš dalyvių atsiliepimų matau, kad kur kas efektyviau yra pradėti nuo EŽD eksperimento. Tačiau negaliu to ir uždrausti.
Vis tik NKP, galima sakyti, yra labiau pažengusiems – tiems, kurie jau yra išsigryninę gebėjimą išgirsti save per pasaulio triukšmą, kurie geba aiškiai formuluoti kylančias mintis, kurie moka nuosekliai dirbti savarankiškai, kurie gali atvirai įvardinti ne tik teigiamus, bet ir neigiamus dalykus apie savo pasaulėžiūrą ir pasaulėjautą. Šis kursas netiks žmonėms, kurie ties kiekvienu klausimu gręšis į kitą: „o ką man čia rašyti? o kaip čia geriau padaryti? o ką aš noriu veikti gyvenime, nuspręskit kas nors už mane!”
Tai kursas žmogui, kuris jau yra išsiugdęs savarankiškumą sprendimuose.
EŽD eksperimentas, savo ruožtu, netiks žmonėms, kurie nenori visiškai nieko atsisakyti, visiškai nieko keisti savo elgsenoje, kasdienybėje. Šis kursas taip pat nerekomenduojamas tiems, kurie apskritai nenori permainų ar vengia bet kokių pokyčių – jei žmogus laikosi gairių, pokyčiai vyksta: kažko atsisakant, neišvengiamai atsiranda daugiau laiko, jei žmogus sąmoningai tą laiką skiria savo gyvenimo kūrybai – neišvengiamai ima persidėlioti santykis su savimi ir pasauliu, artimiausi ryšiai, neretai – pomėgiai. Kai žmogus atsisako energiją siurbiančių įpročių – jis neišvengiamai turi daugiau energijos. Kam jis skirs naujai „atsiradusį” laiką ir grįžusias jėgas, sprendžia tik jis pats. Tačiau atsivėrusioje erdvėje dažniausiai gimsta kažkas naujo ir gražaus.
Žmonės rašo apie po ilgų dvejonių grįžusi tikėjimą, pradėtus verslus, sukurtus naujus ryšius ar atkurtus prieš tai apmirusius santykius (su partneriu, su tėvais, su draugais, net su vaikais – po skyrybų). Tad jei žmogus nori gyventi kaip gyvenęs, ši programa gali įnešti pernelyg daug šviežių idėjų, pernelyg daug naujos energijos tų idėjų pildymui. (Žinoma, tai liečia tik tuos, kurie iš tiesų stengiasi ir iš tiesų geba atsisakyti informacinio purvo, bulvarinio kamšalo savo galvai ir kasdienio įpročio kaltinti visus aplink.)
Kitas „šalutinis poveikis” EŽD eksperimento metu – tai stipriai paaštrėjusi, pavadinkime, klausa – žmonės pradeda visiškai lyg naujomis ausimis girdėti, ką transliuoja jie patys, ką kalba aplinkiniai, ką ir kaip teigia žiniasklaida, kokios temos eskaluojamos aplink, kiek tų temų – tuščių, kiek – destruktyvių.
Ta „pagerėjusi klausa” tikrai ne visada pradžiugina. Tačiau tai dažnai būna gera darbinė situacija, kurią galima keisti – mokantis kitaip komunikuoti ir ugdantis išrankumą informacijai, kurią priimame į savo galvą ir širdį. Tad EŽD eksperimentas tikrai netiks tiems, kas nori lindėti pletkuose, dejonėse, šmeižte, anoniminiuose komentaruose, ir tiems, kurie nori tik rypuoti apie problemas, bet ne jas spręsti.
Detalesnę informaciją, kam neskirtos šios programos, ko jose nėra ir kokių šalutinių paslaugų mūsų komanda neteikia, išsamiai nurodome laiškuose registruotiems dalyviams prieš jiems įsigyjant vietą – idant išvengtume per didelių ekspektacijų ir žmonių, ieškančių „stebuklingo recepto”, suveikiančio per vieną parą be jų pačių pastangų.
Vis tik informacinė detoksikacija – jei žmogus jai pasiryžta ir sąžiningai laikosi informacinės dietos – atneša labai daug teigiamų pokyčių. Ir ne tik darbe ar santykiuose. Kartais tie pokyčiai iš tiesų labai dideli.
Kone kiekvieną mėnesį moterys, ką tik tapusios mamomis, ar dar tik būsimos mamos, rašo man, kad prieš tai turėjo sunkumų pastodamos, kad ilgą laiką svajojo apie vaikus, kad – kartais – jau laidojo tokią svajonę. Ir būtent EŽD eksperimento metu ar išgyvenusios jį galiausiai susilaukė vaikelio.
Kodėl? Nes destruktyvi informacija, kuria visi esame labai dosniai maitinami (kol nepradedame rinktis), kelia ne tik neviltį, ne tik apatiją – ji veikia mus ir biocheminiame, hormoniniame lygmenyje. Kaip viena seminaro dalyvė pacitavo savo ginekologę: „susitvarkykit galvą, ir pastosit”.
Tai aš vis akcentuoju, kad ne nuo manęs tos moterys pastoja. 🙂 Kad jos tiesiog taip apsišvarina savo informacinę erdvę, kad į jų protus ir kūnus grįžta ramybė, o nurimusiame, sveikame kūne daug lengviau prasideda nauja gyvybė.
Manau, tai – labai iškalbingas įrodymas, ką gali vienui vienas žmogus ir kaip stipriai jį veikia informacinė erdvė. Apvalius ją, išskaidrėja visas gyvenimas.
Kaip matot, apie savo kursus galiu rašyti ir rašyti, nes tai yra du bene didžiausi mano gyvenimo kūriniai (visos mano knygos kol kas buvo labai liesos, šie kursai – kur kas didesni, ir visų pirma poveikio prasme). Ir šie kūriniai gimė su didele mano skaitytojų ir dirbtuvių lankytojų pagalba – daugelį tų žmonių galiu vadinti bendrakūrėjais.
Abu nuotoliniai kursai mano puslapyje (nuorodos žemiau) aprašyti tikrai detaliai, ten taip pat yra nuorodų į dalyvių laiškus su labai skirtingomis jų istorijomis. Na ir žinoma – kadangi matau registracijas ir stebiu didelę žmonių „migraciją” tarp programų (baigę vieną, renkasi kitą), ir kadangi sulaukiu tikrai daug programų naudą liudijančių laiškų – tiesiog darsyk galiu patvirtinti tai, ką teigiu savo dirbtuvių šūkyje:
Veikia tai, ką veikiame mes.
EŽD eksperimentas:
http://www.ilzes-dirbtuves.lt/ezd-eksperimentas/
Nuostatų keitimo praktika:
http://www.ilzes-dirbtuves.lt/nuostatu-keitimo-praktika/