– Aš apakęs, nesitikėjau!
– Buvau apakus, kai grįžau į darbą, toks bardakas…
– Pamačiau kainas ir apakau…
Turbūt daugelis girdėjote ir, deja, iš patirties spėju – nemaža dalis jūsų sakė panašias frazes pačios / patys.
Tačiau šios frazės nėra tokios nekaltos, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.
Netradicinė anketa
Neseniai paprašiau savo skaitytojų vos 2 minučių laiko netradicinei anketai. Ji buvo skirta ir vartojantiems šias frazes, ir nevartojantiems jų. Prašiau skaitytojų pasidalinti šia anketa su savo draugais – ir tais, kurie būna „apakę”, ir tais, kurie niekad nevartoja tokios frazės.
Norėjau patikrinti, ar savo kalbose „apakę” iš tiesų dažniau nešioja akinius ir kontaktinius lęšius? O gal tai klaidingas įspūdis stebint žmones ir klausant jų?
Lygiai taip pat siekiau patyrinėti, ar sakantys frazę „aš apakęs” dažniau skundžiasi kitomis akių ligomis.
Žiūrim, ką turim
Aš apakus. Oi, atakus. AŠ REGIU PROCENTUS! : ) Vėlų šeštadienio vakarą paleistą klausimyną apie frazę „aš apakęs” iki tingaus sekmadienio ryto užpildė 1153 žmonės, ir tas skaičius vis augo.
Pirmąjį vakarą prieš miegą tiesiog neištvėriau (kaip neištverdavau prieš Kalėdas ir eidavau ieškoti, kur tėvai paslėpė dovanas). Tad už lango rėkaujant naktinio Vilniaus linksmuoliams skaičiavau tai, ką turėjau tuo metu – 514 anketų. Tendenciją jau buvo galima matyti plika akimi (čia toks pasakymas kaip reta tinka).
Tarp nevartojančių tokios frazės akinius ar lęšius regos korekcijos tikslais nešioja 48,7 %.
Tarp sakančių tokią frazę labai retai, akinių ir lęšių nešiotojų – 53,4 %.
Tarp vartojančių frazę „aš apakęs” – jau 59,1 % žmonių nešioja akinius arba lęšius.
Kas buvo pirma, višta ar kiaušinis (frazė ar akių būsena) – jau kitas klausimas. Ir kita erdvė tyrimui. O aš ir nuo šių rezultatų skraidau kai balionas, ir kai balionas gurgždu iš džiaugsmo nuo tokių gausių atsakymų.
Skaičiuodama rezultatus galvojau: šeštadienio naktis, šiuo metu mano draugai eina per barus… ir Dievas mato (vėlgi, tinkamas pasakymas), jokie barai ir jokie kokteiliai man nėra suteikę tokio džiaugsmo ir tokio malonumo, kaip… apklausos, padedančios rasti sąsajas tarp žmonių frazių, jų sprendimų ir jų gyvenimų kokybės.
Dėkui visiems žmonėms, suteikusiems man tokį fantastišką atradimo džiaugsmą. Kodėl aš nesugalvojau tokios anketos anksčiau?
Kitos regos problemos tarp „apakusių”
Mano klausimyną apie frazę „aš apakęs” ir regos būklę tąsyk iš viso užpildė 1775 žmonės. Buvo ir labai konstruktyvių, profesionalių įžvalgų bei siūlymų, ką galima buvo padaryti geriau. Kitąsyk tikrai vertėtų į apklausą įtraukti klausimą amžiui užfiksuoti, nes regos organai, kaip ir visa kas, dėvisi natūraliai. Taip pat būtų svarbu patyrinėti, kas atsirado anksčiau – frazė ar būklė.
Taigi, apklausą galima pakartoti ir atlikti kur kas profesionaliau. Tą įsimintiną šeštadienį tiesiog atsidaviau nenumaldomam norui patyrinėti, įmečiau ją internetan su niekuo nepasikonsultavusi, ir šiandien turim ką turim. Nuogutėlę tendenciją be jokių aprėdų – amžiaus, gyvenamosios vietos, mitybos įpročių, lėtinių ligų, ir t.t. Tik žodžiai ir akys, that’s it.
Be akinių/lęšių, nešiojamų regos korekcijai, procento kiekvienoje grupėje, anketoje tyrinėjau ir kitas akių problemas, kurių turi (arba ne) respondentai.
Čia apžvelgiu būtent tokią bendrą tendenciją – koks procentas respondentų kiekvienoje grupėje turėjo KITŲ regos problemų, be tradicinių trumparegystės / toliaregystės.
Klausimyne kaip galimi atsakymai buvo nurodytas padidėjęs akių jautrumas, pasikartojantys konjuktyvitai, vištakumas, astigmatizmas, glaukoma, katarakta, dabar (ar praeityje) atšokusi tinklainė ir buvo atsakymas tiesiog „kitos akių problemos”.
Tad akiniai šįsyk tėra simbolis procentams išskirti.
„Nematantiems” skirtumo
Vienas amžinas mano oponentas, pamatęs apklausos rezultatus, pasakė:
– Pfff, tai rezultatai tik tokie? Tik tiek procentų? Tai čia labai nedaug… Nematau skirtumo…
Galbūt nedaug, tačiau tendencija daugiau nei akivaizdi. Tiek regos korekcijos, tiek kitų akių ligų atveju. Sakant frazę „aš apakęs” problemų procentas didesnis nei nesakant, sakant frazę dažniau – didesnis nei sakant rečiau. Beveik 1800 respondentų jau tikrai leidžia daryti tokias išvadas.
Be to, čia tik (?) akių problemos. Tie „nedideli” procentai gali atrodyti visai kitaip, jei tyrinėtume kur kas rimtesnius sveikatos sutrikimus.
(Įdomumo dėlei pasakysiu, kad amžinasis mano oponentas mėgsta sakyti „aš apakęs” ir nešioja akinius. 4 dioptrijų.)
Darsyk – gražu žiūrėti, gražu matyti tą tendenciją.
Dėkui dalyvavusiems.
Ir linkiu žodžius rinktis atsakingai.
: )
PS. Pasidalinusi šia atsakymų apžvalga, sulaukiau skaitytojos komentaro:
„Ačiū. Daugiau niekada nesakysiu žmonėms, kad jie man įvarys vėžį…”
Tada supratau: klausimyną vertėjo daryti ne tik dėl asmeninio malonumo tyrinėti. Yra žmonių, kurie skaito, suvokia ir panaudoja tai savo gyvenimo kūrimui, o ne griovimui.
PS. Netrukus panorau patyrinėti ir kitų žodžių ryšį su žmonių būsenomis ir elgsena. Pradėjau nuo liūdna legenda tapusio žodžio „pinigėliai”.