Kūrybinio rašymo dirbtuvės


Rašyti smagu. Rašyti sveika, – rodo moksliniai tyrimai.
Rašyti – bent jau daugeliui iš mūsų – daugiau ar mažiau reikia.

Rašymas gali būti ir savistabos instrumentas, ir terapija. Erdvė saviugdai ir saviraiškai. Poilsis ir pramoga.

O kaip rašyti kūrybiškiau, sklandžiau, įtaigiau? Kaip kurti apetitiškus tekstus? Ką daryti, kad tekstas nebūtų prėskas kaip jauno, veržlaus, politkorektiško, daug kalbančio ir nieko nepasakančio europarlamentaro šnekos?
Ir kaip vengiant beskonio teksto nepaversti jo beskonybe? Ar nenusaldinti taip, kad skaitytojams imtų darytis bloga?

Kuo skaninti savo tekstus, kaip juos sūdyti ir kaip neperdozuoti cukraus? Galiausiai, kas būtent kuria gyvą, trimatį, 3D tekstą, po kurį skaitytojas, atrodytų, gali pasivaikščioti, paliesti ten esančius paviršius, girdėti, užuosti, ragauti, pajusti?

O kaip pajusti savo gimstantį tekstą pačiam rašančiajam, jei juslės atbukusios, o galva užkimšta rūpesčiais?

Netradicinės, autorinės Kūrybinio rašymo dirbtuvės – tai intensyvus praktinis užsiėmimas, padedantis tobulinti savo rašymą ir… tobulėti rašant.

Rašymas mane apsėdo dar vaikystėje, eiliuoti pradėjau dar nė nemokėdama rašyti. Pomėgis virto profesija: septyneris metus dirbau idėjų ir tekstų kūrėja reklamos agentūrose, o poezija buvo slapta meilė rašant reklaminius tekstus. Meilė buvo abipusė: pirmąją mano poezijos knygą „Karavanų lopšinės” įtraukė į kūrybiškiausių knygų dvyliktuką ir įteikė kelis prizus už ryškiausią debiutą. Jau septintus metus esu kviečiama į tarptautinius poezijos festivalius užsienyje, o 2016 m. mano poezijos rinktinė angliškai buvo išleista Niujorke. Daugiau apie mano literatūrinį kelią yra čia.

Dvyliktus metus gyvendama vien iš kūrybos ir intensyviai rašydama jau daugiau nei du dešimtmečius, autorinėse Kūrybinio rašymo dirbtuvėse dalinuosi asmenine praktika, vertingiausiais pratimais ir technikomis, padedančiomis vaduotis iš baimės kurti, įveikti „balto lapo kančias”, atsiverti įkvėpimui, būti jo sraute (flow būsenoje), užtildyti „vidinį kritiką”, pabėgti nuo pasaulio triukšmo, netgi aštrinti jusles, nes skaitytojas dažniausiai jaučia tik tiek, kiek užrašėme jausdami patys.

Kūrybinio rašymo dirbtuvių istorija

Idėja gimė 2013 metais, kai buvau paprašyta surengti kūrybinio rašymo sesiją vaikams iš įvairių Lietuvos mokyklų, suvažiavusiems į vieną konferenciją. Vėliau pritaikiau pratimus skirtingose mokyklose – klasėse, su kuriomis tą pusmetį dirbau. Aptikau, kad vaikai, paskatinti žaisti žodžiais, labai įsitraukia, įsijaučia, mėgaujasi procesu. Mačiau rašančius netgi tuos vaikus, kuriuos pačius buvo visiškai „nurašę” mokytojai.

2014 metų vasarą, tarptautiniame literatūros festivalyje „Summer Literary Seminars”, jau teko rengti poezijos dirbtuves suaugusiems. Paaiškėjo, kad pratimai patinka ir ūgtelėjusiems rašytojams. Visi drauge mokėmės girdėti tekstus, reikšti konstruktyvią kritiką, žaisti žodžiais, lavinome jusles, kad mūsų tekstai būtų kūrybiškesni. Aš asmeniškai „Summer Literary Seminars” vykusias poezijos dirbtuves prisimenu kaip vieną gražiausių savo profesinio gyvenimo patirčių.

Beje, šių mano dirbtuvių „mokiniai” taip pat buvo išspausdinti JAV.

Šiandien Kūrybinio rašymo dirbtuvėse dalinuosi efektyviausiais, svarbiausiais ir netikėčiausiais dalykais, padedančiais rašyti laisviau ir lengviau, patiriant daugiau malonumo ir daugiau jo dovanojant skaitytojams.

Ko tikrai nebus mano Kūrybinio rašymo dirbtuvėse:
– pažadų iš kiekvieno „kažkiek rašančio” padaryti tarptautinio lygio autorių,
– manipuliacinių technikų,
– būdų kurti tekstus „pardavimams”,
išgūglintų, neaišku kieno sugalvotų pratimų,
– teoretizavimo, vadovėlinių tiesų, pilstymo iš tuščio į kiaurą,
– „kaip būtų, jei būtų”,
– lengvo būdo parašyti bestselerį,
– rašytojo gyvenimo idealizacijų ir romantizavimų,
– kūrybos vertinimo ir taisymo.

Kam gali būti naudingos mano Kūrybinio rašymo dirbtuvės:
– strigusiems, užklimpusiems: kai kurie dalyviai teigia, kad mano Kūrybinio rašymo dirbtuvės padėjo pajudėti iš mirties taško po kelerių metų kūrybinės tylos,
– „išprotaujantiems” tekstus, rašantiems per sukąstus dantis ir manantiems, kad kūryba tik tokia ir būna – per kančią,
– jaučiantiems, kad rašo sausai, oficialiai, nors norėtų rašyti gyviau ir sumaniau,
– jaučiantiems, kad rašo saldokai ar banalokai ir norintiems trupučio čili pipirų savo tekstams,
– nusimenkinusiems, žeminantiems save ir savo tekstus,
– mirtinai bijantiems aplinkinių vertinimo, kritikos.

Registracija

Dirbtuvės trunka visą dieną, nuo 10.00 iki 18.00 val.
Vietos dirbtuvėse kaina – nuo 100 eurų.

Dėl intensyvaus šiandieninio mano grafiko ir itin didelių praktikų grupių, šiuo metu galima užpildyti tik norinčiųjų į Kūrybinio rašymo dirbtuves formą. Užsirašiusius informuosime apie suplanuotus gyvus užsiėmimus ateityje, tačiau geranoriškai prašome nerašyti teiraujantis datų asmeniškai. Tikrai negalime asmeniškai atsakinėti tokiam skaičiui žmonių, be to, visos numatytos datos skelbiamos šiame puslapyje.

Registruotis galima čia:
https://goo.gl/forms/NcWlcSucUWwLtQbq1

Primenu, kad saugau savo dirbtuvių ir nuotolinių praktikų atmosferą. Todėl asmenys, mano blokuoti socialiniame tinkle, seminaruose ir nuotolinės praktikos grupėse yra nepageidaujami. Kadangi jau buvo užtektinai bandymų apeiti šią taisyklę, oficialiai įspėju, kad paaiškėjus tokiam faktui, jie iš seminaro ar praktikos yra šalinami be įspėjimo, o jų pavedimai aukojami labdarai: nuo 2016 metų „Ilzės dirbtuvės“ gyvūnų gerovės iniciatyvoms jau skyrė virš 8000 eurų.


Comments are closed.